Na hlavný obsah
Akčný jún so zľavou až 75% Nájdeš tu

Produkty v porovnávači

Ako vybaviť domácu posilňovňu?

Ako vybaviť domácu posilňovňu?
Ako vybaviť domácu posilňovňu?

Domáca posilňovňa je pre mnohých z nás tým najlepším riešením, ako zostať fit a vo forme. Komerčné posilňovne totiž rozhodne nie sú pre každého. Môžu byť plné ľudí, zle dostupné alebo príliš drahé. Niekedy vám ani nemusí vyhovovať vybavenie! A niekto skrátka nechce cvičiť s ostatnými ľuďmi okolo.

Všetko to sú pádne dôvody na to zaobstarať si posilňovňu vlastnú! Jej vybavenie si vyberiete výhradne podľa svojich nárokov, a navyše si tam môžete zaskočiť, kedykoľvek budete mať voľnú chvíľku. 

Veľa práce? Ale nie. Len si musíte povedať, čo chcete!

Pojem domáca posilňovňa ale môže pre každého z nás znamenať úplne niečo iné. Niektorí majú to šťastie, že majú k dispozícii celú miestnosť, ktorú môžu prebudovať na svoje vysnívané domáce fitko. Ostatným stačí špeciálne vyčlenený kút v byte. Čo ale budete potrebovať v každom prípade je kvalitné vybavenie, s ktorým môžete bezpečne pracovať tak, ako potrebujete.

Fitness, kardio alebo klasika?

Najväčšou výhodou vlastnej posilňovne je to, že si ju môžete vybaviť presne tak, ako chcete! Niektorí sa neuspokoja s ničím iným než s kompletnou zostavou závažia, stojanom a posilňovacou lavicou, iní si vystačí len s fitness podložkou a niekoľkými posilňovacími pomôckami. Potom sú tu samozrejme rôzne trenažéry a špecializované posilňovacie stroje, hrazdy alebo dokonca aj trampolíny. 

Takže? Vyhovuje vám skôr kardio alebo silový tréning? Máte radi jogu alebo zastávate skôr fitness cvičenie? Alebo snáď od každého niečo? Konečná voľba vybavenia záleží hlavne na tom, ako chcete k tréningu doma pristupovať a aký máte konečný cieľ. Každý z nás má trochu iné predstavy o tom, ako domáci tréning vyzerá, takže sa nebojte improvizovať!

VYUŽITIE VLASTNEJ HMOTNOSTI

úsporné a efektívne riešenie

Efektívny spôsob, ako doma posilňovať je využitie vlastnej hmotnosti. Pomôcky, ktoré k tomu budete potrebovať sú skladné, ľahké a zvyčajne multifunkčné. Vezmite si napríklad taký MultiTrainer, ktorý zavesíte na strop alebo na dvere - existuje nespočetné množstvo cvikov, ktoré sa s ním dajú vykonávať, a to prakticky pre celé telo. Ďalej je tu množstvo expanderov s rôznym odporom, posilňovacie doplnky alebo napríklad balančné podložky pre trénovanie rovnováhy a hlbších svalov. Ak na ne máte miesto, určite odporúčame aj osvedčené rebriny - sú skvelou cvičebnou pomôcku pre deti i dospelých!

Pri tomto druhu cvičenia nemôžeme zabudnúť ani na klasiku, ako sú "obyčajné" drepy, kliky, výpady a podobné cviky. K tým potrebujete naozaj len svoju hmotnosť, skvelým doplnkom je však aj kvalitná fitness podložka. Tá sa koniec koncov hodí vždy, napríklad keď sa potrebujete pred tréningom rozohriať.

FITNESS

fit a v pohode

Pri fitness tréningu sa nezaobídete bez jednoručných činiek, či už tých klasických alebo činiek typu vin-bell. Dajú sa použiť v pároch aj samostatne a práca s nimi prospeje hlavne rukám a chrbtovému svalstvu.

Určite vám ide hlavne o dlhodobé udržiavanie formy, takže rozhodne stojí za to zaobstarať si aj domáci fitness trenažér. Všeobecne pre rozvoj fyzickej kondície odporúčame najmä rotopedy alebo eliptikaly - sú šetrné na kĺby a skvelé na chudnutie. Výbornou voľbou sú tiež veslárske trenažéry, s ktorými posilníte celé telo a zároveň spevníte chrbát!

Pre zameranie na hornú polovicu tela a zlepšenie celkovej fyzickej kondície sú výborné posilňovacie veže alebo samostojné hrazdy. Posilňovacie veže zvyčajne ponúkajú niekoľko staníc na cvičenie vrátane kladky s nastaviteľnou záťažou. Pokiaľ na robustnejšie náčinie nemáte miesto, môžete si zaobstarať nástennú či stropnú hrazdu, prípadne bradlá, ktoré sa dajú pripevniť na stenu. Znova odporúčame aj obľúbené rebriny.

Ak sa snažíte zamerať na nejakú konkrétnu partiu, napríklad brucho, určite si vyberiete zo špecializovaných domácich prístrojov v našej ponuke.

 

KARDIO

kalórie nemajú šancu

Pri kardio tréningu máte za cieľ jediné - poriadne rozpumpovať srdce! K tomu vám pomôže intenzívne cvičenie, hlavne na domácich trenažéroch typu bežecké pásy či cyklotrenažéry. Zvážte aj veslársky trenažér. Špeciálkou je potom unikátny AirBike, ktorý vďaka vzduchovému odporu neustále zvyšuje záťaž, takže nemáte šancu moc poľaviť!

Ak to chcete brať naozaj vážne, vyberte si ergometer, teda trenažér s HRC programom. Počas tréningu bude stroj sledovať váš tep a automatickou úpravou záťaže vás potom dostane do ideálnej tepovej zóny!

Iba na moderné technológie sa ale nespoliehajte. Aj takéto švihadlo vás dokáže pekne prehnať a rozhodne nezaberie toľko miesta ako trenažér. A nesmieme zabudnúť ani na obľúbené steppery! Tie simulujú chôdzu do kopca a intenzívnym tréningom pomôžu efektívne spaľovať kalórie. A na rozdiel od reálneho výšľapu schodov eliminujú nárazy a šetrí tak kĺby.

Ak hľadáte trochu zábavnejší spôsob tréningu, môžete skúsiť aj menšie fitness trampolínky. Na tých si zaručene užijete veľa zábavy aj s celou rodinou!

POSILŇOVANIE

maximálny záber pre (budúcich) silákov

Tu už sa blížime k typickým posilňovniam - robustné náčinie, ťažké závažia, nakladacie činky. Ak sa teda chystáte naberať svaly, kompletná činková sada je ideálna, pretože s pribúdajúcou silou budete môcť dvíhať čoraz vyššiu záťaž. Je ale dôležité mať bezpečné miesto, kam činky uložiť, takže je dobré zaobstarať si s nimi aj stojan.

Potom tu máme posilňovacie lavice - či už ako doplnok k činkovému setu alebo samostatné náčinie. Pokiaľ bude mať aj nastaviteľnú opierku, repertoár možných cvikov ešte rozšírite. Ak sa chystáte na bench press, budete potrebovať obojručnú nakladaciu činku a najlepšie aj posilňovací stojan.

Tiež stojí za zváženie, či sa vám domov bude hodiť aj niektorý zo špecializovaných posilňovacích strojov. Asi výhodnejšou alternatívou je nejaká poriadna multifunkčná veža s kladkou - získate s ňou náčinie na väčšie množstvo cvikov a zároveň ušetríte miesto!

Zaujímavú alternatívu k činkám predstavujú posilňovacie vaky s rôznymi výplňami. Pohyb s nimi je prirodzený a počet cvikov je obmedzený len vašou predstavivosťou. Nezabudnime ani na posilňovacie laná, bradlá alebo staré dobré medicinbaly.

Extra tipy nakoniec

☑️ SKÚSTE SI ZABOJOVAŤ | Ak sa venujete bojovým športom a boxu obzvlášť, určite si doma môžete zariadiť super tréningový kútik. Boxovacie vrecia sa dajú klasicky zavesiť na strop alebo postaviť do priestoru. Pri tréningu nezabudnite ani na rukavice alebo bandáže. A až budete mať na niekoho zlosť, bez výčitiek ju môžete vybiť práve tu!

☑️ POZOR NA INTERIÉR | Niektoré vybavenie je veľmi ťažké a občas môže aj poničiť podlahu. Preto odporúčame investovať do záťažových podložiek, ktoré ju ochránia. Rozhodne nie je od veci pokrytie celej plochy domácej posilňovne, obzvlášť ak radi pracujete s ťažkými činkami.

☑️ CHOĎTE NA TO MÚDRO | Múdra elektronika dnes pomáha všade a šport nie je výnimkou. Inteligentné hodinky napojené na mobil snímajú váš tep a zaznamenávajú dôležité informácie o priebehu cvičenia. Výsledky si potom môžete prezrieť v aplikácii a vyhodnotiť tak svoje snaženie, poprípade si vypracovať celý tréningový plán.

☑️ STARAJTE SA O DUŠEVNÉ ZDRAVIE | Preťahovaním nikdy nič nepokazíte. Ak začnete s jogou, môžu vám zo začiatku pomôcť rôzne joga valce či bloky . Nezaberajú veľa miesta a určite si vždy nejaké využitie nájdu!

☑️ NEZABUDNITE ODPOČÍVAŤ | Súčasťou pravidelného tréningu je tiež samozrejme správne zotavenie. Sem tam sa stane, že sa nejaký ten sval natiahne, preto je dobré mať po ruke tejp alebo bandáže, aby ste poranené miesto príliš nenamáhali.

 


Súvisiace články

Akcie a zľavy na email
Akčný newsletter